Projekt – “Poďme zažať hviezdy!” 2013/2014

Naša  škola  vyhrala  s projektom  „Poďme  zažať  hviezdy!“, ktorej  vyhlasovateľom  bola  spoločnosť  EMBRACO. Predkladateľkou  projektu  je  Mgr. Lívia  Cvengrošová, ktorá  získala  financie  na  realizáciu  projektu.

Tie  hviezdy  z  názvu  projektu „Poďme  zažať  hviezdy!“ sú  symbolom  Židov, ktorým  chceme  vzdať  prostredníctvom  tohto  projektu  úctu  a  vzdať  poctu  obetiam holokaustu. Projekt  si  kladie  za  úlohu  obnoviť  zanedbaný  a  zdevastovaný  židovský cintorín  v  meste  Spišské  Vlachy, kultiváciou  prírodného  prostredia  priamo  na  cintoríne, v blízkom  okolí, vyčistiť  náhrobné  kamene  a  pomníky. Chceme  vytvoriť  a  inštalovať pamätné a informačné  tabule  v  meste, získať  informácie  o židovskej  komunite  v  obci a  vytvoriť  publikáciu  o  ich  histórii, osude  a  obnove  ich  cintorínu  a  pamiatky. Do  projektu  chceme  zapojiť  všetky  spoločenstvá  v  meste  bez  rozdielu  rasy, veku, či duševného  postihnutia.

V  súčasnosti  je  židovský  cintorín  v  katastrofálnom  stave, od  vyhnania, alebo deportácie  obyvateľov  židovskej  obce  z mesta  počas  Druhej  svetovej  vojny  sa  o  cintorín  až  doteraz  nikto  nestaral. Jediné, čo  dostalo  nový  ráz, je  oplotenie  zavedené minulého  roku  a informačná  tabuľka  na  plote. Väčšina  pomníkov  je  v poľutovaniahodnom  stave, chýbajú, sú  zvalené, alebo  sú  v  štádiu  rozkladu, kameň  sa štiepi, sú  nečitateľné. Prírodné  prostredie  je  zanedbané, veľmi  dlhý  čas  nekultivované, celý pahorok  a priame  okolie  cintorínu  je  zarastené  nepreniknuteľným  tŕstím  a  tŕním, prístupová  cesta  a  značenie  v  meste  úplne  chýbajú, dokonca  mnohí  stáli  obyvatelia mesta  ani  netušia, že  tam  existuje  nejaký  židovský  cintorín.

Cieľom  projektu  je  prinavrátiť  židovskému  cintorínu  v  Spišských  Vlachoch  jeho historickú, duchovnú a  kultúrnu  hodnotu, obnoviť ho, skultúrniť  prostredie  okolo  neho a vyriešiť  k  nemu  prístupovú  cestičku  v súlade  s okolitou  prírodou. Zaktivizovať  žiakov mesta, dôchodcov, klientov  ústavu  a  ostatných  ľudí  obce, nielen o  pomoc  pri  obnove cintorínu, ale „prinútiť“ ich  spomenúť  si  na  umučených  nevinných  spoluobyvateľov a nepripustiť, aby  sa  niečo  také  opakovalo  v  akejkoľvek  forme. Pravidelne  sa  o  cintorín spoločne  starať  a  nedovoliť  ľuďom  zabudnúť  na  temné  memento  našej  minulosti.