Marec mesiac knihy – návšteva knižnice – šk. rok 2013/2014

S pomocou kníh sa mnohí stávajú učenými i mimo školy.

Bez kníh nebýva učený nikto ani v škole.“

J. A. Komenský

Tak  ako  každý  rok  aj  tento  rok  sme  sa  zúčastnili  besedy  v mestskej  knižnici  v Spišských  Vlachoch. Pani  Mária  Kiššáková  si  pre  našich  žiakov  pripravila  zaujímavú  a pútavú  besedu  o knihách  a čítaní.

Žiaci  boli  aktívny  a zapájali  sa  do  aktivít. Zaujímali  sa  o nové  knihy  v knižnici, rozprávky  a najmladší  žiaci, ktorí  v knižnici  ešte  neboli  sa  zoznámili  s chodom  knižnice, so  systémom  vypožičiavania  kníh, ich  označením, hľadaním, umiestnením  detských  kníh  v knižnici, čitateľským  preukazom a členským  poplatkom

Pripomenuli  sme  si  aj  význam  kníh, čítania  a správania  a ku  knihám, aby  nám  čo  najdlhšie  slúžili. Oboznámili  sme  sa  aj  s novinkou  biblioboxami, ktoré  umožňujú  vrátenie požičaných  kníh, mimo  budovy  knižnice  a  mimo  otváracích  hodín  knižnice.

Spomenuli  sme  projekt  „Ďakujem, sused,“ ktorý  vymysleli  a  zrealizovali  Janka Hoosová a Eva  Malevič. Skonštruovali malú búdku, naplnili ju knihami, postavili na stračiu nôžku a umiestnili  do parku. A na svete bola prvá „susedská“ knižnica. Dodržiavať treba len jedno pravidlo: „Požičaj, vráť, alebo vymeň“. Susedské knižnice  sa  nachádzajú  na  verejných  miestach, spájajú ľudí z okolia a šíria radosť – nielen z čítania.

Naša  škola  je  zapojená  do  projektu  „Záložka  do  knihy  spája  školy“, v ktorom  si  každoročne  vyrobíme  a vymieňame  záložky  do  kníh  s partnerskými  školami, ktoré  nám  sú  pridelené  a tak  sa  motivujeme  k čítaniu  kníh  nielen  v škole, ale  aj  doma  vo  svojom  voľnom  čase.

Návšteva  knižnice  a beseda  v knižnici  sa  žiakom  páčila  a  priniesla  im  nové  informácie  a poznatky  o knihách. Veríme, že  sa  čítanie  stane  súčasťou  každého  žiaka  na  čo  najdlhší  čas.