Beseda s ochrancom prírody

Dňa 9. februára 2017 sa na našej škole uskutočnila beseda s ochrancom prírody pánom Ladislavom Habiňákom. Beseda bola zameraná na poznávanie fauny a flóry našej okolitej prírody. Hlavnou myšlienkou besedy bolo predstaviť deťom činnosti, ktoré súvisia so starostlivosťou o prírodu a jej ochranu.

Beseda začala prezentáciou zvierat, ktoré žijú v našom okolí. Pán Habiňák rozprával o ich spôsobe života a podrobne ich opísal. Hovoril o tom, ako lovia svoju korisť, ako a kde prezimujú, ako sa starajú o svoje mláďatá. Zaujímavé bolo aj jeho rozprávanie o vývine parožia srnčej a jelenej zveri. Vysvetlil nám, kedy hovoríme jeleňovi šestorák alebo dvanástorák. Poučil nás, že aj súboje zvierat sú normálnou súčasťou ich života a majú v prírode svoj zmysel. Potom začala prehliadkou trofejí zvierat, žijúcej v okolitej prírode. Mohli sme si prezrieť trofeje srnčej a jelenej zveri. Svoj pútavý výklad pán Habiňák spestril veselými príhodami, ktoré zažili poľovníci na poľovačkách.

Na záver besedy poznamenal, že pri prechádzke lesom môžeme okrem zvierat, natrafiť aj na samorasty. Vysvetlil, že samorasty môžu byť časti stromov, vetiev, koreňov, alebo deformované časti kmeňov a kríkov. Na záver ukázal žiakom niekoľko exemplárov, ktoré upútavajú pozornosť, sú výtvarne zaujímavé a majú svoju estetickú hodnotu. Zdôraznil, že prácou so samorastmi rozvíjame fantáziu, estetické cítenie a cvičenie oka. Dajú sa použiť k výzdobe bytu, záhrad, pracoviska, atď.

Na záver sa chceme poďakovať pánovi Ladislavovi Habiňákovi za jeho ochotu prísť medzi nás a tiež všetkým, ktorí pomohli zorganizovať toto pekné podujatie. Beseda sa nám veľmi páčila. Bola poučná, zaujímavá a svojou formou oslovila aj najmenších. Tešíme sa, že „ujo poľovník“ k nám opäť niekedy zavíta.